08 Ağustos 2018 Çarşamba 12:50
Türkiye Barolar Birliği, Ankara Barosu Başkanları İstafa Edecek mi?

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ve ANKARA BAROSU BAŞKANLARI İSTİFA EDECEKLER Mİ ?

VATANDAŞ TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNE, ANKARA BAROSUNA NASIL GÜVENECEK?

Bilindiği üzere Yusuf KOÇ adlı şahsın 6.8.2018 tarihinde Ankara Barosunda kayıtlı avukatlara attığı SMS gündeme oturmuş ve Türkiye Barolar Birliği ( TBB ) atılan bu SMS üzerine Yusuf KOÇ hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Bizler de konuyu Yusuf KOÇ'A sorduk. Yusuf KOÇ’ a sorduğumuz sorular ve cevapları gene gündeme bomba gibi oturacak diye tahmin ediyoruz.

Atılan SMS in İçeriği Nedir?

Kendi adımla yani Yusuf KOÇ olarak aynen şu mesajı attım. “ANKARA da Avukatlık yapıyorsanız aşağıdaki sayıların ne olduğunu bilmeniz sizin içn önemli olabilir. 875.000 – 12.000 Detaylar 03129112531 B243”

Yusuf KOÇ Kimdir ve Ne İş Yapar?

42 yaşındayım. 9 yıl Bilgisayar Öğretmeni olarak Devletime hizmet ettikten sonra istifa ettim. Son 10 yıldır da Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı yapmaktayım. MGORE adında ve Yeni Türkiye’nin Yeni Gayrimenkul Markası sloganı ile adıma tescillenmiş bir Gayrimenkul markasının sahibiyim.

TBB nin Bahsettiği Şirket Olayı Nedir?

MGORE, bizim gayrimenkul markamızdır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda ülkemizde her yıl 2,3 MİLYAR DOLAR emlak komisyonu ödenmektedir. Bu komisyonların birçoğunu ise yurtdışı menşeli markalar almaktadır. Özetle adamlar bir marka yapmış ve markalarının isim haklarını ülkemizdeki emlakçılara kullandırarak 2,3 MİLYAR DOLARIN büyük bir kısmını oturdukları yerden ülkelerine kazandırıyorlar. Bunun ülkemiz için ne kadar büyük bir gider olduğunun farkında mısınız?

Bizde bu paranın ülkemizde kalması için uzun zamandır çalışıyoruz. Amacımız bir marka oluşturmak ve bu marka sayesinde de yurtdışına giden MİLYAR DOLARLAR ın önünü kesmektir.

Bunun için bir şirket ve elbette bir finans gerekmektedir. Biz bu projemiz için Finans arayışındayız. Görüştüğümüz yatırımcılarımızda var.

Firma olarak ülkemizde 100 den fazla avukata da gayrimenkul değerlemeleri konusunda danışmanlık yapmaktayız. Bu büyük oluşumdan onlarında faydalanmalarını istedik. Sonuçta Avukatlık Kanunu 12. Madde ve f bendinde şöyle denmektedir. Avukatlar, “Anonim, Limited, kooperatif şirketlerin ortaklığı, yönetim kurulu başkanlığı, üyeliği ve denetçiliği ve komandit şirketlerde komanditer ortaklık” yapabilirler.

Biz bir şirket kurup MGORE markasını ülkemizde yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu şirket çok ortaklı bir şirket olacak ve bünyesinde işadamları, emlakçı meslektaşlarımız, İnşaat firmaları ve şirketimize yatırım yapmak isteyen diğer yatırımcılar da olacaktır. Peki, Avukatlar neden olmasın?

TBB Sizin İçin Maddi Bir Kazanç Karşılığında Avukatlara İş Veriyor Diyor. Ne Diyeceksiniz?

Böyle bir şey kanunlara karşı gelmektir. Ben kanunlara karşı gelen birisi değilim. Ellerinde varsa bir belge kanun karşısında boynumuz kıldan incedir. 

Ben kuracağım şirkette avukat ortaklarım varken elbette gayrimenkul davaları ile ilgili olarak gelen bir müşterimi öncelikle şirketime ortak olan avukatlara yönlendiririm. Bunun için de bir maddi çıkar beklemem. Gayrimenkul Danışmanlığı yapmak bir suç olmasa gerek. Gelen müşterilerimiz gayrimenkul almak yada satmak için gelebildiği gibi sorunlu olan konuları da bizlerle paylaşıyorlar. Bizde dilimiz döndüğünce kendilerine yardımcı oluyoruz. Olamaz isek de işi uzmanına yani avukatlara bırakıyoruz. Bize sorduklarında bu işte kim iyidir diye biz de varsa tanıdığımız birisi yönlendiriyoruz. Ama bunun için de bir maddi çıkar beklemiyoruz.

TBB, 1136 Sayılı Avukatlık Kanununa Muhalefet Suçu Nedeniyle Soruşturma Başlatılması ve Kamu Davası Açılması Talebi İle Suç Duyurusunda Bulundu. Bunun İçin Ne Diyeceksiniz?

TBB, ülkemizdeki tüm avukatları temsil eden bir kurumdur. Sepetteki bir çürük elmadan dolayı tüm sepet nasıl boşaltılamaz ise orda kendini hakim ve savcı yerine koyan bir avukattan dolayı da tüm Baro için kötü bir şey söylemenin de bir anlamı yoktur. Ancak sepetteki çürük olan elmayı sepetten çıkartmazsanız işte o zaman tüm elmalar da çürümeye başlayacaktır.

Çiğdem ERMAN adlı avukat beni kendi kişisel cep telefonu olan 0 533 03254** numaralı telefondan 6.8.2018 tarihinde saat 15.47 de aradı. Yaklaşık 2 dakikalık bir görüşme yaptık. 7.8.2018 tarihinde de sadece yaptığımız 2 dakikalık telefon görüşmesine istinaden kendileri benim hakkımda sanki bir hakim yada savcıymış gibi hüküm vermiş ve savıcılığa verdiği dilekçede aynen şunları yazmıştır. “Şüpheli şahıs adı ile Ankara’da avukatlık faaliyetinde bulunan meslektaşlara gönderilen mesaj ve mesaja istinaden şüphelinin internet sitesinden ulaşılan cep telefonu aranarak kendisi ile yapılan görüşme sonucu şüphelinin 1136 sayılı Avukatlık Kanununa aykırı faaliyette bulunduğu tespit edilmiş olup…” Ben kanuna aykırı hiçbir işlem yapmadım. Bir defa ben avukat değilim ki 1136 sayılı yasaya tabi suçlamaya maruz kalıyım.

Şimdi ben, Çiğdem Hanım beni kendisine ait olan cep telefonundan aradı benden rüşvet istedi bana sendeki bilgileri ver yoksa başına iş açarım senin dedi, diyebilir miyim? Evet, aslına bakarsanız diyebilirim ve gider savcılığa suç duyurusunda da bulanabilirim. Bu belgeyi de savcılık yada hakim kararı olmadan internette basında paylaşabilirim. Sonuçta bunda bir sakınca görmüyorum. Bu benim doğal bir hakkımdır. Ben bir hukukçu değilim ama hukukçu olan Av. Çiğdem ERMAN bunu yaptıysa bende yapabilirim gibi geliyor.

Sizinle Görüşen Av. Çiğdem ERMAN gerçekten sizden Rüşvet Olarak Elinizde ki  Çok Değerli Olan Bilgileri İstedi mi?

Ben kendimi rezil edecek mahcup olacak bir şey yapmam. Elimde belge olmadan bir suç duyurusunda bulunursam yarın herkes benimle dalga geçer, itibarım sarsılır, güvenilirliğim kalmaz, rezil olurum. Ama avukat hanımın elinde sağlam belgeler var demek ki. Yoksa neden kendisini ve temsil ettiği kurum olan Türkiye Barolar Birliğini küçük düşürecek tarafıma hiçbir suça konu olmayacak haksız ithamlar ile suçlamada güvenilirliklerini kaybettirecek ve rezil olacakları bir harekette bulunsunlar değil mi?

Sorunuza gelince ben size şöyle bir cevap vermek istiyorum. Bu zamana kadar hiç kimseye rüşvet vermedim baskılara boyun eğmedim. Bundan sonra da çok değişeceğini sanmam. Kanunlara karşı asla karşı gelmedim ve gelmem.

Herkesin merak ettiği 875.000 Rakamı Neyi İfade Ediyor?

875.000 olan Hukuki yada Kamulaştırmasız El Atma olarak tabir edilen ve bizim yaptığımız ve tamamen resmi olan ve herkes tarafından ulaşılabilecek arsaların ulaşabildiğimiz kadarının toplam yüzölçümüdür. Ancak araştırmalarımız devam ediyor ve her geçen gün bu sayı da büyüyor.

Sizde Gerçekten 875.000 m2’lik Kamulaştırma Yapılacak Olan Yerin Bilgisi Var mı?

Biz araştırmacı bir firmayız. Bilgisayar Öğretmeni olduğum için de diğer meslektaşlarıma göre teknolojiyi daha iyi kullanırım. Evet bu kadar arsa bilgisine sahibiz. Ancak şunu da hemen ve peşinen söyleyim ki yanlış anlaşılmalar olmasın. Yaptığımız araştırmalar tamamen yasal ve herkesin ulaşabileceği bilgilerdir. Sadece bakmak ve görmek arasında fark vardır.

Ankara Barosu da Tüm Üyelerine Mesaj Göndermiş Bunun için Ne Diyeceksiniz?

Ondan da bilgim var. TBB olsun Ankara Barosu olsun neden konuyu araştırmadan böyle tepki veriyorlar anlamıyorum. Ben bir mesaj atıyorum daha gün bitmeden ve araştırma yapmadan onlar da Yusuf KOÇ hakkında suç duyurusunda bulunacağız diye üyelerine mesaj atıyorlar. Sanırım her iki kurumda üyelerine ABA ALTINDAN SOPA göstermeye çalışıyorlar. Sanırım kendi meslektaşlarından bir çoğunu korkutmak ve bu işten büyük kazanan meslektaşlarını ise gözetmek istiyorlar. Elbette bu benim tahminim. Çünkü;

Avukatlık Kanununun ‘‘Avukata Çıkar Karşılığında İş Getirme’’ başlıklı 48. maddesine göre;

‘‘Avukat veya iş sahibi tarafından vadolunan veya verilen bir ücret yahut da herhangi bir çıkar karşılığında avukata iş getirmeye aracılık edenler ve aracı kullanan avukatlar altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır denmektedir.

Ankara Barosu daha önceden de beni hiç araştırma soruşturma yapmadan sadece attığım bir mesaj üzerine üstelik içeriğinde herhangi bir suç unsuru olmamasına rağmen 2016/158630 soruşturma numarası ile hakkımda savcılığa DOLANDIRICILIK suçu işlediğime dair suç duyurusunda bulunmuştu. Sonra savcılık 2018/45628 nolu karar ile Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar verdi.

Ben Ankara Barosu yada Türkiye Barolar Birliği Başkanı olarak tüm avukatları temsil ettiğim bir kurumun başında yaptığım bir suç duyurusunu kaybedecek olsam ONURUM için istifa ederdim. Ama onlar istifa ederler mi ben bilemem.-

Buradan şunu söyleyeyim. Lütfen araştırmadan dinlemeden kimsenin şahsi ve ticari itibari ile oynamayın. Sizler insanların canlarını mallarını haysiyetlerini emanet ettiği kişilersiniz. Eğer sizler basit davalarda bile yada bulunduğunuz suç duyurularında bile kaybediyorsanız VATANDAŞ SİZE NASIL GÜVENECEK.

Son Söz Olarak hakkımda kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmadan adımı, firmamı, ticari sırlarımı ve markamı herkese açık olan internette afişe ederek beni suçlu gibi gösterdiğiniz ve ticari itibarıma leke sürerek zarar verdiğiniz için de bizler de kanuni olarak gereken her şeyi yapacağız. Ama sizinle aramız da çok ama çok büyük bir fark var. Biz önce hazırlık yapacağız, araştıracağız ve sonra yaptığımız tüm hazırlıklar sonucunda da mahkeme yoluna başvuracağız.

Son olarak şunu da paylaşmak istiyorum. Bana ulaşmak isterseniz araştırmanıza gerek yok. 0 532 217 33 84 nolu telefon bana aittir. Sürekli de açıktır. Attığım bir mesaj için beni yoklamanıza gerek yok. Telefon açın ve sadece sorun. Ben sizlere gerekli açıklamaları zaten yaparım.

Saygılarımla.

Son Güncelleme: 29.08.2018 18:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Murat 2018-08-08 19:36:29

Adamlar koltuklarında oturdukları yerden köşeyi dönüyorlar. Vatandaşın birisi de çıkıp tüm avukatların kazanacağı büyük bir iş öneriyor ve karşılıkta beklemiyor anladığım kadarı ile. Bizim başkanlar rant elimizden gidecek diye alel acele savcılığa koşturuyorlar. Ama bu sefer sanırım sert bir kayaya tosladılar.

Avatar
Selma 2018-08-08 19:26:10

Baro başkanları gerçekten artık değişmeli. Ne zaman bir işimiz düşse taciz edilmekten artık bıktık

Misafir Avatar
Aslıhan 2018-08-09 09:47:41 @Selma

Kadın olmak zaten zor. Hele birde Ankara Barosuna kayıtlı iseniz. Buradan bir çağrım var. Taciz edilenler olarak bir araya gelip sesimizi duyurualım

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Yasemin 2018-08-08 19:32:39 @Selma

Selma hanım kimsiniz bilmiyorum ama sanırım bir meslektaşımız olmalısınız. Size sonuna kadar katılıyorum

Beğenmedim! (0)
Avatar
Adnan 2018-08-08 17:51:20

Yusuf abi ile iki sene kadar önce tanıştık. bizim gölbaşı mezarlığında arsamızın olduğunu ve bunun kamulaştırma bedelinin alınabileceğini söyledi. ne yapacaz nasıl yapacaz abi dedim. git bir avukatla konuş onlar senin adına halleder dedi. 30.000 liraya kadar para çıktı bize. çok ihtiyacımız vardı. Allah senden razı olsun Yusuf abi.

Avatar
Hakan 2018-08-08 17:41:32

Geçmiş olsun Yusuf bey. biz Türk insanının doğasında var kulaktan dolma bilgilere araştırmadan inanmak,bırakın da avukatlarımızda de öyle olsun.

Avatar
İsme gerek yok 2018-08-08 17:10:16

Başkanların paçası neden tutuştu ki. Adamlar büyük pastayı rantları kendi ekiplerine daha doğrusu kendilerine alıyorlar. Yusuf KOÇ da bu olayı tüm avukatlara haber verince büyük rant onlara kalmayacak da ondan :)

Avatar
Ankaralı avukat 2018-08-08 17:05:50

Yazıklar olsun başkan. yazıklar olsun baro yönetimi. herşeyi hallettiniz bitek sorunumuz buydu öyle mi? Baroda hiçbirşey yolunda gitmezken amacınız neydi. Adımıza leke sürdünüz. vatandaş bize nasıl güvenecek

Avatar
Süleyman TUNCER 2018-08-08 17:03:29

Ben de Ankara da Avukatlık yapıyorum. Baronun gerçekten yaptığı suç duyurusunu kaybetmesi kanıma dokundu. Madem ki kaybedeceksin neden suç duyurusunda bulunuyorsunuz. Adam haklı. Biz kendi davamızı kazanamazsak vatandaş bize nasıl güvensin

Avatar
Murat DAĞTEKİN 2018-08-08 16:57:59

Onur herkese yakışmaz. Onurlu olan da istifa etmelidir. Eğer gerçekten Ankara Barosu suç duyurusunda bulunmuş ve kaybetmiş ise Başkanının da istifa etmesi gerekir. Onur böyle birşeydir.