27 Ekim 2019 Pazar 18:38
Barış Pınarı Harekatı başarıyla tamamlandı, Soçi mutabakatı süreci işliyor -

Fırat'ın doğusunda yer alan Tel Abyad ve Resulayn, terör örgütü PYD'den tamamen arındırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında varılan Soçi mutabakatıyla Suriye'nin kuzeyinde yeni bir süreç başladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Rusya ile vardığı mutabakat ve sonraki süreç hakkında konuştu. Kalın, Terör örgütü YPG’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda 30 kilometre dışarı çekilmesi sonrası gözlem noktaları kurmaya gerek olmayacağını söyledi.

  • Söz konusu anlaşma kapsamında teröristler Fırat'ın batısında Tel Rıfat ve Münbiç'ten çıkarılacak. Fırat'ın doğusunda, Türkiye sınırını boyunca 30 kilometre derinlikteki tüm noktalardan çekilecek.
  • Türkiye ve Rusya güvenlik güçleri, 10 kilometre derinlikte ortak devriye faaliyeti gerçekleştirecek.
  • Harekatın 14. günü itibariyle:
  • Ankara ile Washington arasında varılan mutabakat çerçevesinde PYD'li teröristlerin güvenli bölgeden çekilmesi için tanınan 120 saatlik mühlet doldu. Milli Savunma Bakanlığı, "Mevcut harekat alanımız dışında yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır" açıklamasını yayımladı. Barış Pınarı Harekatı, başarıyla tamamlandı.
  • Harekatın 13. günü itibariyle:
  • PYD'li teröristler, Ankara ile Washington arasında varılan mutabakat çerçevesinde Tel Abyad ve Resulayn'dan tamamen çekildi. Ayn El Arab, Kamışlı ve Haseke'nin güvenli bölgeye dahil edilmesi Soçi görüşmelerinde karara bağlanacak.
Son Güncelleme: 28.10.2019 15:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol