Birçok kişinin bildiği bir kayıkçı hikâyesini bilmeyenler için yazmak istedim.

Zamanın birinde bir kayıkçı varmış. Bu kayıkçı kayığına aldığı herkesi öpermiş derken biri çıkmış ve bir iddiada bulunmuş. Herkesi toplayıp kayıkçıya meydan okumuş. Demiş ki ben senin kayığına binerim sende beni öpemezsin. İddiaya girmişler ve kayıkçı ile iddia sahibi kayığa binmişler. Kayıkçı kayığını gözlerden uzaklaşana kadar sürmüş ve daha sonra hiçbir şey yapmadan geri dönmüş. İddia sahibi kayıkçıya dönerek demiş ki iddiayı ben kazandım. Kayıkçının cevabı manidar. “derleeer, derleeer, Sen bu kayığa bindin ya, ben seni öpsem de öpmesem de öptü derler.”

Belediyelerde belediye başkanını ve belediye yönetimini zan altında bırakan en büyük iddialardan birisi ve hatta en büyüğü imar ile ilgili yapılan ya da yapıldığı öne sürülen haksızlıklar ve yolsuzluklardır. Bu bağlamda belediyeyi yönetenler, kimlerle oturup kalktıklarına, kimlerle birlikte olduklarına, kimlerle aynı karede resme girdiklerine ve en önemlisi ise kimlerle gizli kapaklı buluştuklarına dikkat etmelidir.

Bir belediye başkanı bağlantısı ne olursa olsun, isterse yıllar öncesinin dostluğuna dayanan bir ilişkisi olsun birinin evine giderken iyice düşünmeli hatta benim şahsi düşünceme göre de başkasının evine gitmemelidir. Özellikle bu kişilerin meslekleri emlakçı, müteahhit gibi imar konusu ile bağlantılı meslekler olur ise. Şimdi diyeceksiniz ki, bir belediye başkanı arkadaşları ile görüşmemeli mi? Başkan olunca arkadaşlıklar biter mi? Elbette böyle bir şey söylenemez. Elbette arkadaşlıklar bitmez. Bitmemelidir de. Ama kimsenin zan altında kalmaması için gizli olan ve herkesin göremeyeceği yerlere ya da evlere değil de herkesin girip çıkabildiği göz önünde olacakları mekânlara gitmeleri daha doğru olmaz mı?

Bizden uyarması. Kayıkçının hikâyesinde de olduğu gibi derleeer, derleeer. Siz o eve girerseniz birilerine rant sağlıyor, sonra da bu rantı paylaşıyorlar derler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hasan BALTA 2017-03-18 21:46:44

Kimdir bu belediye başkanı. Böyle bir olay var mı.